W trybie likwidacyjnym powołanie syndyka jest konieczne. To właśnie on zarządza majątkiem przedsiębiorstwa, a następnie doprowadza do końca cały proces jego likwidacji. Syndyk sprzedaje ruchomości i nieruchomości należące do firmy, a z uzyskanych w ten sposób środków pokrywana jest ta część zobowiązań wobec wierzycieli, która nie została umorzona przez sąd.
Charakterystyka upadłości układowej
W trybie postępowania układowego dochodzi do zawarcia układu z wierzycielami. Aby można było je przeprowadzić, przedsiębiorca ma obowiązek wykazania, że wszyscy jego wierzyciele, dzięki temu postępowaniu zostaną zaspokojeni w dużo większym stopniu, niż w przypadku postępowania likwidacyjnego. Tryb upadłości układowej jest skierowany do przedsiębiorców i ich wierzycieli, którzy są zainteresowani tym, aby firma w dalszym ciągu mogła działać. Oznacza to, że dłużnik nadal może kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na toczące się postępowanie.
Po orzeczeniu przez sąd upadłości przedsiębiorstwa z możliwością zawarcia układu z wierzycielami przedsiębiorca powinien przedstawić sposoby restrukturyzacji zobowiązań, a także je uzasadnić. Warto także dodać, że w trybie upadłości układowej masą upadłości zarządza przedsiębiorca, jednak robi to pod nadzorem sądowym.