Taka ugoda przy dobrze sformułowanych zapisach może stać się rozsądnym rozwiązaniem trudnej okoliczności. Pomimo że przepisy prawa nie określają dla ugody żadnej dyspozycji w zakresie budowy jej treści, warto sformułować jej wynik w formie pisemnej, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Pomoc kancelarii antywindykacyjnej w negocjacji z wierzycielami to najlepsze rozwiązanie. Doskonała znajomość prawa oraz sprawne techniki negocjacyjne pozwolą na zawarcie ugody z wierzycielami na warunkach dogodnych dla dłużnika.
O czym pamiętać przy podpisywaniu ugody z wierzycielem?
Ugoda powinna być skonstruowana tak, aby spełniała oczekiwania obu stron. Dogadanie się w kwestii spłacenia długu ma swoje plusy, gdyż dłużnik unika drogi sądowej, która wiąże się z kolejnymi kosztami, a wierzyciel odzyskuje swoje należności. Niestety każda ugoda wiąże się z ryzykiem, że dłużnik w dowolnym momencie przerwie spłatę zobowiązania i jednocześnie upłynni majątek, z którego mogłaby toczyć się egzekucja (czego nie mógłby dokonać po zajęciu). Z kolei dłużnik, zostawiając swój podpis pod ugodą, przyznaje, że faktycznie jest wobec danego wierzyciela dłużnikiem, a tym samym, że uznaje dług. Niestety czasami się zdarza, że kwota w ugodzie jest dużo wyższa, niż powinna.
Dłużnik nie doczytując dokładnie ugody, może sam skazać się na wyrok, gdyż trudno mu będzie udowodnić, że uznany dług w takiej kwocie jak jest na umowie, nie istnieje. Przed podpisaniem ugody dłużnik powinien ją dokładnie przeanalizować i zwrócić uwagę na to, czy żądanie spłaty zadłużenia jest słusznie do niego kierowane, czy wysokość roszczenia pokrywa się z długiem, albo czy dług się nie przedawnił. Warto w tym celu skorzystać z pomocy kancelarii radcy prawnego, która ma doświadczenie w negocjacjach z wierzycielami.