W takim oświadczeniu powinny się znaleźć dane osobowe kredytobiorcy oraz dane identyfikujące umowę kredytu, czyli numer i nazwa umowy kredytowej, data zawarcia umowy, oświadczenie o odstąpieniu od umowy, numer rachunku, na który bank ma zwrócić np. prowizję oraz własnoręczny podpis. Wzory oświadczeń dołączane są również do umowy kredytu i zawierają wszystkie wymagane przez kredytodawcę informacje. Kolejnym krokiem jest zwrot kwoty uruchomionego finansowania. Przy czym, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów swojej decyzji.
Jaki jest czas na odstąpienie od umowy i spłatę kredytu?
Czas na rezygnację z kredytu jest bardzo ograniczony, ponieważ jest to tylko 14 dni od dnia zawarcia umowy. Dokładna data złożenia podpisu widnieje na ostatniej stronie pod umową lub w treści umowy na pierwszej stronie. Termin odstąpienia od umowy kredytowej jest zachowany, jeżeli przed jego upływem złożysz stosowne oświadczenie.
W przypadku korzystania z usług Poczty Polskiej decyduje data stempla pocztowego. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu warto wysłać listem poleconym lub za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wtedy będziesz mieć pewność, że odbiorca otrzymał Twoją korespondencję. Natomiast potwierdzenie nadania będzie stanowiło dowód dochowania terminu. Niektóre banki umożliwiają także złożenie rezygnacji online.
Co więcej, na spłatę kredytu, czyli na zwrot pełnej kwoty finansowania masz 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytowej. Za dzień spłaty uznaje się dzień, w którym środki pieniężne zostały przekazane do banku.